İrritabl Bağırsak Sendromu

İrritabl Bağırsak Sendromu

İrritabl Bağırsak Sendromu (İBS) karında ağrı, gaz, şişkinlik, ishal ve kabızlıkla seyreden bir dizi şikayetler birlikteliğidir. Bazı İBS lu hastalar zaman zaman ishal, zaman zamanda kabızlıktan yakınırlar. Büyük abdestin içinde yada etrafında "mukus" olarak adlandırılan sümüksü bir madde bulunabilir.

Bunlara Dikkat Edilmeli!

- İrritabl Barsak Sendromu: anatomik yada yapısal bir bozukluk değildir

- İBS'u fiziksel yada kimyasal bir rahatsızlık değildir.

- İBS'u kanser değildir yada kansere neden olmaz

- İBS'u herhangi başka bir bağırsak hastalığına dönüşmez

- İBS'u bağırsakların fonksiyonel bir rahatsızlığıdır. Bağırsaklarda görülebilen yada ölçülebilen bir bulgu vermez, ancak bağırsaklar normal fonksiyonunu göremez. Oldukça sık rastlanılan bir durum olup, kadınlarda ve ruhsal stress hallerinde daha çok görülür. Genellikle geç adölesan döneminde yada erken erişkinlik döneminde ortaya çıkar, 50 yaşından sonra başlangıcı nadirdir.

Doktora Danışın

Doktorunuzla problem hakkında görüşmek ilk adım olmalıdır, zira hepimiz bilinmeyene karşı korku duyarız. Doktorunuz şikayetlerinizin sebebi olabilecek altta yatan ciddi bir hastalık olmadığından emin olmak için bir dizi tetkik isteyebilir. Eğer doktorunuz İBS nuz olduğunu saptarsa şikayetlerinizi giderecek ve bu hastalıkla birlikte yaşamanıza yardımcı olacak bazı önlemler önerecektir. İBS'nun sebebi bilinmemekle ve kesin kalıcı tedavisi bulunmamakla birlikte bu şikayetlerle başedecek pek çok yöntem bulunmaktadır.


Stres En Önemli Neden

Yaşamınızdaki stresi ve çatışmaları azaltmaya çalışınız. Rahatlama, gevşeme tekniklerini öğrenmeli, düzenli egzersiz programlarına katılmalı ve zevk alacağınız hobiler bulmalısınız. Yada yaşamınızdaki stresi kontrol altına almayı sağlayan tıbbi danışma seanslarına katılabilirsiniz.

Yediklerinize Dikkat

Fasulye, soğan, brokkoli, kabak gibi gaz-oluşturan gıdalar yada İBS yakınmalarınızı arttıran gıdaların tüketimini kısıtlayınız yada diyetinizden çıkarınız. Yemek yerken iyi çiğneyip,yavaş ve tadına vararak yiyiniz böylece yiyeceklerle birlikte hava yutma sıklığınız azalacaktır. Karbonatlı, gazlı içecekler (kola, soda, gazoz, suda köpürerek eriyen ilaçlar v.b) mide bağırsak sisteminde gaz ve buna bağlı ağrı oluşturabilir. çiklet çiğnemek hava yutmaya neden olabilir. Öğün atlamayınız ve bir öğünde gereğinden fazla midenizi doldurmayınız. İBS olan hastaların yaklaşık % 40 ında sütün içinde bulunan laktoz isimli süt şekerine karşı intolerans mevcuttur. Süt ve süt ürünlerinin tüketiminde yapılacak kısıtlama İBS yakınmalarının azaltılmasında önemli etki yapabilir. Doktorunuz buğday unu mamulleri yada diğer lifli posalı gıdaların diyetinizde arttırılmasını önerebilir. Diyetinizde yapacağınız değişiklikler ne olursa olsun vücudunuzun bu değişikliğe adapte olması ve olumlu etkilerinin görülmesi bir süre alacaktır.

Tedavi Ve İlaçlar

Bazı ilaçlar İBS na bağlı yakınmalarınızı azaltabilir. Lif-posa ishal yada kabızlığı kontrol altına almada kullanılabilir. Kabızlık için bazı yumuşatıcı ilaçlar önerilebilir. Eğer ishaliniz ön planda ise doktorunuz bağırsak hareketlerinizin sayısını azaltacak ilaçlar önerebilir. Karın ağrısı olan hastalarda spazmı gidermek için bazı ilaçlar kullanılabilir. Ayrıca bazı hallerde antidepresan ve ruhi gerginlik hallerini düzenleyen ilaçlar doktorunuzca önerilebilir.

Unutmayınız İBS yaşamı tehdit eden yada başka önemli hastalıklara neden olabilecek bir hastalık değildir. 

Gastroenteroloji Uzmanı  
Doç.Dr.Mete Özdoğan

*********************

Bağırsak Gazı 
bağırsaklarda hissedilen şişkinlik, bağırsak gazından kaynaklanır. Nedeni, bağırsakları besleyen bezlerin yeteri kadar çalışmaması, yemek yerken fazla hava yutma veya sinir bozukluğudur.

Bağırsak İltihabı 
Beslenme bozuklukları, soğuk veya sıcak içecekler veya kullanılan bazı ilaçlar, hastalığın nedenleri arasındadır. Tıp dilinde kolit denir. Tedavide rejim ve istirahat esastır. Yenmemesi gerekenler : Lahana, karnıbahar, kabak, domates, yağlı et suları, yağlı et ve balıklar, konserveler, av etleri, pastırma, sucuk, salam, börek, taze ekmek, bütün baharatlar, alkol. Yenilmesinde sakınca olmayanlar : un veya sebze çorbaları, yağsız ızgara etler, yoğurt, patates püresi, pilav, beyaz peynir ve sebze yemekleri.

Bağırsak Kanaması 
Önemli bir hastalığın işareti olabilir. Önce kanamanın nedenini tespit ettirmek gerekir. Kısa sürede kesilmeyen kanamalarda mutlaka doktora başvurmak gerekir.

Bağırsak Solucanları 
bağırsak solucanları, insan vücudunda asalak olarak yaşarlar. Bunlara bağırsak kurtları da denir. Genellikle 5 grupta toplanırlar. Yuvarlak kurtlar, Kıl kurtları, Kamçı kurtları, Kancalı kurtlar, Şerit

kalınbağırsak İltihabı 
Daha ziyade bağırsakları zayıf olanlarda görülen bir hastalıktır. Bazen iltihapla birlikte ülser de görülür. Buna tıp dilinde ülserli kolit denir. Hastalık aniden başlayıp, hiç beklenmedik bir anda kaybolabilir. Hastada aniden veya yavaş yavaş gelen ishal görülür. Dışkısı kanlıdır. Hasta, karın ağrılarından şikayet eder, ateşi de yüksektir. Doktora başvurmak şarttır. Bu arada istirahat etmek ve bol vitaminli gıdalar almak gerekir. Alkol, fazla miktarda meşrubat ve süt içilmez. Çekirdek gibi kabuklu şeyler yenmez.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !