Kalın Bağırsak Polipleri

Kalın Bağırsak Polipleri

"Polip" mide yada bağırsak gibi organların iç yüzeyini oluşturan "Mukoza"dan organ iç boşluğuna doğru gelişen anormal büyümelerdir. Kolonda (kalın bağırsak) gelişen polipler yapı ve yaratacakları sorunlara göre üç ana sınıfta toplanırlar:
1-Adenomatöz polipler (Adenomlar) ve Kanserler
2-Kanserle ilişkisiz polipler (Hyperplastik polip v.b)
3-Mukoza altında gelişen polibe benzer oluşumlar

Kolon polipleri son yıllarda giderek önem kazanmıştır. Bunun nedenleri arasında, kalın bağırsak hastalıklarının tanınmasında kullanılan ve "Fleksibl Endoskop" adı verilen, kolayca eğilebilen, yumuşak, ışıklı ince bir tüp şeklindeki optik kameraların kullanımının artması, buna bağlı olarak bu tip rahatsızlıkların erken tanı ve ameliyatsız tedavilerinin sağlanmasıdır. Ayrıca kolondaki poliplerin kalın bağırsak kanserine dönüşme potansiyellerinin bulunması bu konunun daha da önemli hale gelmesini sağlamıştır. Genel toplumda polip görülme sıklığı tam olarak bilinmemekle birlikte, ABD de otopsi sonuçları sıklığın % 50 ye kadar çıktığını göstermektedir. Kolonda rastlanan poliplerin % 80-90 ı Adenomlar ve Hiperplastik polipler olup, bunlarında % 75 ini Adenomatöz polipler teşkil ederler. Bugün için hemen tüm kalın bağırsak kanserlerinin adenom ve adenomatöz poliplerden kaynaklandığı bilinmektedir.
Birinci derece akrabasında kolon polibi yada kanseri olanlarda; bu tür öyküsü olmayanlara göre bağırsak polibi yada kanseri bulunma olasılığı 2-5 kat artmaktadır.
Kolon poliplerinin ve kanserinin ortaya çıkışında ailesel yatkınlığın yanında bazı çevresel faktörlerinde rolü olduğu bilinmektedir. Özellikle beslenme şekli ile kalın bağırsak kanseri arasında ilişki bulunmaktadır: Günlük kalori tüketiminin % 40 ını yağlardan karşılayan bireylerde kolon kanseri görülme olasılığı artarken, bu oranı % 15 ve altında tutanlarda kansere yakalanma olasılığın azaldığı bilinmektedir. Yine beslenme alışkanlığı ile ilgili olarak diyetinde posa-lif miktarını arttıranlarda kolon kanseri ortaya çıkış olasılığı azalmaktadır. Özetle az yağlı ve bol sebze-meyve, bitkisel ağırlıklı beslenme alışkanlığının kolon kanserini önlemede etkili olduğu söylenebilir.
Kolon adenomu görülme sıklığı yaşla birlikte artmaktadır. Aynı şekilde yaşla, kolon kanseri sıklığıda artmakta olup, kolonda ortaya çıkan polibin kansere dönüşmesi arasında yaklaşık 7 yıllık bir süre geçmektedir.
Bugün için hemen tüm kalın bağırsak kanserlerinin adenom ve adenomatöz poliplerden kaynaklandığı bilinmektedir.

Gastroenteroloji Uzmanı  
Doç.Dr.Mete Özdoğan

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !